Работят ли вашите слънчеви панели през нощта и когато е облачно?

Слънчевата енергия е най-чистата и изобилна форма на възобновяема енергия, която набира популярност през последните години. Все повече домове и предприятия се обръщат към слънчевите панели като надежден източник на енергия. Този тип енергия предлага много предимства в сравнение с традиционната електрическа мрежа и има потенциала да трансформира начина, по който се захранват нашите домове и офиси.

Работят ли слънчевите панели през нощта?

Слънчевите панели се нуждаят от слънчева светлина, за да функционират. Те съдържат фотоволтаични клетки, които произвеждат електричество, когато полупроводниците им освобождават електрони при удар от фотони на слънчева светлина. Това означава, че те не работят през нощта. Лунната светлина, която е отразена слънчева светлина, също не може да захрани слънчевите панели поради значително по-ниската си енергийна интензивност.

Въпреки това, ако инвестирате в слънчеви батерии, неизразходваната енергия, произведена през деня, може да бъде съхранена и използвана през нощта или да бъде върната към мрежата и продадена.

Работят ли слънчевите панели, когато е облачно?

Слънчевите панели работят и в облачни дни, тъй като, въпреки че облаците блокират, отразяват и поглъщат част от слънчевата светлина, някои дифузни лъчи все пак достигат до панелите. Макар че интензивността на светлината е по-ниска в облачни дни, модерните системи са по-ефективни и могат да работят с по-широк спектър от светлина. Интересно е, че дъждът може да бъде полезен, тъй като измива праха и мръсотията от панелите, подобрявайки тяхната способност да абсорбират светлината.

Снегът също може да намали ефективността на слънчевите панели. Тънък слой сняг има минимално влияние, но дебелият сняг може да блокира светлината. Затова панелите трябва да бъдат наклонени правилно, за да може снегът да се плъзга. Ниските температури могат да подобрят генерирането на енергия, тъй като увеличават ефективността на полупроводниците в панелите. Слънчевите панели са най-ефективни в студено и слънчево време.

Бъдещето на слънчевите панели

Научноизследователската и развойната дейност в областта на слънчевата енергия продължава да намира начини за подобряване на производството на електричество при различни условия. През 2022 г. учените от Станфордския университет направиха пробив за използване на слънчева енергия през нощта, като добавиха термоелектрически генератор (TEG) към соларния панел, който използва температурната разлика през нощта за генериране на електричество, превръщайки панелите в 24-часов източник на енергия. Технологията TEG може да се използва и през деня, когато панелите се нагряват. Един от най-добрите инвертори за слънчеви панели е хибриден инвертор deye.

През 2018 г. учените от университета в Суджоу, Китай, разработиха трибоелектрически наногенератор (TENG), който използва кинетичната енергия на дъждовните капки за генериране на електричество. Тази технология е поставена върху традиционен соларен панел и използва движението на дъжда за производство на енергия. Макар че и двете технологии са в начален етап на развитие, те показват обещаващи резултати.

В допълнение, в много големи инсталации по света вече се използват роботи за почистване на соларни панели. Тези автономни машини работят през нощта, за да минимизират прекъсванията в дневното производство на енергия, използвайки кърпа и въздух за почистване, което спестява вода.

Слънчевата енергия има огромен потенциал и продължава да се развива, като предлага устойчиви и иновативни решения за нашите енергийни нужди.

Споделете

Facebook
Twitter
LinkedIn
Количка